In 2024, la Casa Verde castiga cine dadea primul click. Fondurile pentru Bucuresti si Ilfov s-au epuizat in 65 de secunde. In 2026 regula s-a schimbat complet: fiecare dosar primeste un punctaj, dosarele se ordoneaza descrescator, iar banii merg de sus in jos pana se termina bugetul sesiunii.
Punctajul maxim e 100 si il calculeaza automat aplicatia AFM, pe baza a doua lucruri pe care le declari la inscriere: contributia proprie si capacitatea bateriei. Mecanismul pare simplu, dar are praguri pe care putini le vad, si exact acolo se castiga sau se pierd punctele.
Formulele de mai jos sunt cele din ghidul oficial, aprobat prin Ordinul ministrului mediului nr. 1.904 din 11 septembrie 2026, publicat in Monitorul Oficial nr. 775 din 14 septembrie 2026. Sunt definitive si au inlocuit formula din proiectul din 18 august. Ce s-a schimbat intre proiect si forma finala e explicat separat, in analiza modificarilor din ghid. Data de inscriere o anunta Administratia Fondului pentru Mediu, iar noi actualizam pagina in ziua anuntului.
Cele doua criterii
| Criteriu | Cum se puncteaza | Maximum |
|---|---|---|
| Contributia proprie | 30 x (contributia proprie / finantarea acordata de AFM) | 50 puncte |
| Capacitatea bateriei | capacitatea in kWh x 2,5 | 50 puncte |
Puterea sistemului fotovoltaic pe care il ai deja nu mai aduce puncte. Conteaza doar sa ai calitatea de prosumator, ca sa fii eligibil.
Formula contributiei proprii si capcana celor 10 puncte
Punctaj contributie = 30 x (contributia proprie / finantarea acordata de AFM)
Contributia proprie este diferenta dintre valoarea totala a proiectului si cat primesti de la AFM. Finantarea e de maximum 75% din proiect, dar nu mai mult de 15.000 de lei.
Aici e partea pe care aproape nimeni nu o observa. Cat timp finantarea nu a atins plafonul, raportul dintre contributie si finantare ramane fix, pentru ca impartirea 25 la 75 e fixa. Rezultatul e mereu 30 x 0,333, adica 10 puncte. Nu conteaza ca alegi 10, 11 sau 12 kWh: la acest criteriu iei tot 10 puncte.
Raportul incepe sa creasca abia cand finantarea se blocheaza la 15.000 de lei. De acolo, fiecare leu in plus pe care il pui in proiect urca punctajul. Maximul de 50 de puncte se atinge cand contributia ta e de 1,667 ori mai mare decat finantarea.
Punctajul pentru capacitate
Punctaj capacitate = capacitatea in kWh x 2,5
Liniar si fara surprize: 10 kWh inseamna 25 de puncte, 16 kWh inseamna 40. Maximul de 50 de puncte se atinge la 20 kWh, iar peste aceasta capacitate criteriul nu mai creste.
Tabelul complet
Pentru un dosar care cuprinde doar bateria, la standardul de cost maxim de 1.500 lei/kWh prevazut in ghid:
| Capacitate | Valoare proiect | Primesti de la AFM | Plateste tu | Puncte contributie | Puncte capacitate | Total |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 10 kWh | 15.000 lei | 11.250 lei | 3.750 lei | 10 | 25 | 35 |
| 12 kWh | 18.000 lei | 13.500 lei | 4.500 lei | 10 | 30 | 40 |
| 13,34 kWh | 20.010 lei | 15.000 lei | 5.010 lei | 10 | 33,4 | 43,4 |
| 14 kWh | 21.000 lei | 15.000 lei | 6.000 lei | 12 | 35 | 47 |
| 15 kWh | 22.500 lei | 15.000 lei | 7.500 lei | 15 | 37,5 | 52,5 |
| 16 kWh | 24.000 lei | 15.000 lei | 9.000 lei | 18 | 40 | 58 |
| 18 kWh | 27.000 lei | 15.000 lei | 12.000 lei | 24 | 45 | 69 |
| 20 kWh | 30.000 lei | 15.000 lei | 15.000 lei | 30 | 50 | 80 |
| 24 kWh | 36.000 lei | 15.000 lei | 21.000 lei | 42 | 50 | 92 |
| 26,67 kWh | 40.000 lei | 15.000 lei | 25.000 lei | 50 | 50 | 100 |
Cat te costa fiecare punct in plus
Tabelul de mai sus arata cat iei. Intrebarea care decide dosarul e alta: cat platesti pentru fiecare punct in plus. Raspunsul difera mult in functie de zona in care te afli.
| De la | Pana la | Platesti in plus | Primesti in plus de la AFM | Puncte in plus | Cost pe punct |
|---|---|---|---|---|---|
| 10 kWh | 13,34 kWh | 1.250 lei | 3.750 lei | 8 | 150 lei |
| 13,34 kWh | 20 kWh | 10.000 lei | 0 lei | 37 | 273 lei |
| 20 kWh | 26,67 kWh | 10.000 lei | 0 lei | 20 | 500 lei |
| peste 26,67 kWh | orice suma | 0 lei | 0 | nu mai aduce puncte |
Prima zona e singura in care iei mai multi bani si mai multe puncte in acelasi timp. Pentru 1.250 de lei in plus primesti 3.750 de lei in plus de la stat si 8 puncte. Daca ai consum pentru ea, nu exista niciun motiv sa ceri o baterie sub 13,34 kWh.
In a doua zona, fiecare kWh vine integral din buzunarul tau, dar aduce puncte de doua ori: 2,5 la capacitate si 3 la contributie. De aici costul constant de circa 273 de lei pe punct.
In a treia zona, capacitatea e deja la maxim si creste doar contributia. Punctul se scumpeste la 500 de lei.
Peste 26,67 kWh, la pret standard, ai deja 100 de puncte. Orice leu in plus nu mai schimba nimic.
Daca tot platesti mai mult, ia capacitate, nu pret
Contributia proprie creste si daca platesti mai mult pentru aceeasi baterie, nu doar daca iei una mai mare. Diferenta de punctaj intre cele doua variante e insa mare.
Cu aceeasi suma, 25.000 de lei:
| Varianta | Punctaj |
|---|---|
| Baterie de 13,34 kWh, mai scumpa decat standardul | 53 de puncte |
| Baterie de 16,67 kWh, la pret standard | 62 de puncte |
Aceiasi bani, aceeasi finantare de 15.000 de lei, dar 8 puncte diferenta. Capacitatea iti aduce punctele de doua ori, pretul doar o data. Iar costul peste 1.500 lei/kWh nu se deconteaza oricum.
Invertorul hibrid: nu se deconteaza, dar aduce puncte
Invertorul hibrid ramane cheltuiala neeligibila si se plateste integral din contributia proprie. Dar intra in valoarea totala a proiectului, deci creste contributia proprie, deci creste punctajul.
Cu un invertor hibrid de 9.000 de lei inclus in proiect:
| Capacitate | Fara invertor | Cu invertor |
|---|---|---|
| 13,34 kWh | 43 de puncte | 61 de puncte |
| 16 kWh | 58 de puncte | 76 de puncte |
| 20 kWh | 80 de puncte | 98 de puncte |
Nu e un motiv sa cumperi un invertor de care nu ai nevoie. E un motiv ca, daca ai un invertor on-grid si oricum trebuie inlocuit pentru baterie, costul lui sa nu te descurajeze: il platesti tu, dar il si recuperezi in punctaj.
Daca nu stii ce invertor ai, se vede pe eticheta de pe carcasa. Modelele hibride au borne separate pentru baterie, marcate BAT sau Battery.
Cum arata un dosar tipic
- Consum mic, invertor hibrid deja montat, baterie de 10 kWh: 10 puncte la contributie + 25 la capacitate = 35 de puncte. Primesti 11.250 de lei.
- Consum mediu, invertor hibrid deja montat, baterie de 14 kWh: 12 + 35 = 47 de puncte. Primesti suma maxima, 15.000 de lei, si platesti 6.000.
- Consum mediu, invertor on-grid care trebuie inlocuit, baterie de 16 kWh: 36 + 40 = 76 de puncte. Primesti 15.000 de lei, iar invertorul iti ridica punctajul cu 18 puncte.
Pragurile de retinut
| Prag | Ce inseamna |
|---|---|
| 10 kWh | capacitatea minima eligibila. Sub ea, dosarul nu intra in program |
| 13,34 kWh | de aici primesti suma maxima de 15.000 de lei |
| 20 kWh | punctajul pentru capacitate atinge maximul de 50 |
| 26,67 kWh | la pret standard, dosarul atinge 100 de puncte |
Bateriile care indeplinesc cerintele tehnice din ghid, adica tehnologie fara plumb, minimum 5.000 de cicluri, garantie de minimum 5 ani si sistem de gestionare a bateriei, trebuie alese pe consumul real, nu doar pe punctaj. Bateriile pe care le montam sunt toate LiFePO4, cu peste 6.000 de cicluri.
Ce se intampla la punctaj egal
Ghidul prevede o departajare aplicata succesiv, fiecare criteriu folosindu-se doar daca egalitatea persista dupa cel anterior:
- Valoarea contributiei proprii, in lei
- Capacitatea sistemului de stocare
- Data si ora inscrierii in aplicatie
Viteza a ajuns pe ultimul loc. Conteaza doar daca doua dosare sunt identice si la punctaj, si la contributie, si la capacitate.
Greseala care anuleaza tot calculul
Punctajul se acorda pe ce declari in cererea de finantare si nu se mai majoreaza ulterior. Ordinea de selectie nu se modifica dupa inscriere.
Daca la decont contributia proprie sau capacitatea sunt mai mari decat cele declarate, nu e nicio problema. Daca sunt mai mici si duc la un punctaj inferior celui acordat, AFM nu deconteaza cheltuielile proiectului. Nu recalculeaza si nu reduce suma. Nu deconteaza.
Deci nu declara o capacitate pe care nu o vei monta efectiv si nu rotunji in sus valoarea proiectului.
Intrebari frecvente
Cum se calculeaza punctajul la Casa Verde Baterii?
Prin insumarea a doua criterii, maximum 100 de puncte. Contributia proprie se puncteaza cu formula 30 x (contributia proprie / finantarea AFM), maximum 50 de puncte. Capacitatea bateriei se puncteaza cu 2,5 puncte pentru fiecare kWh, tot maximum 50.
Ce punctaj iau la contributia minima?
10 puncte la criteriul contributiei, cat timp finantarea nu a atins plafonul de 15.000 de lei, adica pentru baterii de pana la 13,34 kWh la pret standard.
De la ce capacitate iau cei 15.000 de lei?
De la 13,34 kWh. Standardul de cost e 1.500 lei/kWh, iar 75% dintr-un proiect de 20.000 de lei inseamna exact plafonul de 15.000.
Mai conteaza cati kW de panouri am?
Nu la punctaj. Conteaza doar ca ai calitatea de prosumator, ca sa fii eligibil.
Merita o baterie mai mare de 20 kWh?
Doar pentru punctajul la contributie, unde fiecare punct in plus costa circa 500 de lei, si doar pana la 26,67 kWh. Peste acest prag nu mai castigi niciun punct.
Se deconteaza invertorul hibrid?
Nu. Dar intra in valoarea totala a proiectului, deci creste contributia proprie si iti aduce puncte.
Mai conteaza cat de repede ma inscriu?
Doar ca ultim criteriu de departajare, daca doua dosare au acelasi punctaj, aceeasi contributie si aceeasi capacitate.
Vrei sa stii ce punctaj obtii realist, cu consumul si invertorul pe care le ai? Cere o evaluare gratuita: verificam invertorul, calculam capacitatea potrivita pentru consumul tau de seara si iti dam scorul, cu cifrele pe care le poti trece in cerere.
Starea la zi a programului, pe pagina Casa Verde Baterii 2026.
